Rakovina prostaty

Je to vůbec nejčastější typ rakoviny mužů a v drtivé většině postihuje chlapy nad 50 let. Ročně jí onemocní téměř 7000 mužů a 1500 jich každý rok zemře! Důvodem je podcenění preventivních prohlídek, které umožní včasné odhalení rakoviny.

Počínající rakovinu prostaty sám na sobě poznat nemůžete – právě proto je potřeba dodržovat pravidelné preventivní prohlídky. V pozdějších stádiích začnete mít problémy s močením, na záchodě budete skoro pořád a budete mít pocit, že nejste schopen vyprázdnit celý močový měchýř. Ještě později se může v moči objevit krev, mohou vás bolet záda a kyčle nebo vám můžou brnět nohy a ruce. Vše doprovází celková únava, slabost a hubnutí. Na to ale nečekejte!

Obsah:

Jak na prevenci?

Nejdůležitější je pravidelnost! Rakovina prostaty se projevuje nejčastěji u chlapů nad 50 let, ale onemocnět můžete i v mladém věku.
Zda vám hrozí toto nádorové onemocnění se dá poznat z krevního vyšetření, takže se objednejte na preventivní odběr krve u praktického lékaře.

„Pracuji jako lékař a téma zdraví je mi velmi blízké. Když jsem o projektu STK pro chlapy slyšel v rádiu, vzpomněl jsem si na souseda, který měl nespecifické problémy s močením. A doporučil jsem mu, aby se nechal vyšetřit. Výsledek? Malý karcinom prostaty, který bylo možné řešit chirurgicky. A já mám teď v plánu dát blízkých chlapům (tchán, otec a strýc) k Vánocům jako dárek onkologickou prohlídku!“

Martin K.

Cesta pacienta s karcinomem prostaty

Připravujeme pro vás brožuru obsahující všechny potřebné informace o průběhu léčby. Brzy ji zde najdete ke stažení.

Vyšetření při podezření na zhoubné bujení

Při podezření na zhoubné (maligní) bujení v oblasti prostaty (často rovněž zbytnění prostaty, vysoké hodnoty PSA, hrbolatá tvrdá tkáň při vyšetření přes konečník, náznaky o nádorovém ložisku z vyšetření ultrazvukem) jsou obvykle nutná další specifická vyšetření směřující ke stanovení obrazu o rozsahu a závažnosti nádorové tkáně.

Takovým vyšetřením, neinvazivním a dnes preferovaným, je magnetická rezonance (MR).

Magnetická rezonance

Je metoda, která poskytuje prostorový obraz příslušné tkáně a nemá žádné vedlejší účinky (např. oproti rentgenu). Existuje také varianta spektroskopické MR se zavedením sondy do konečníku, která vedle odlišení zhoubné části prostaty pomáhá zjistit, zda nádor neprorůstá pouzdro prostaty do okolí.


Biopsie

Dalším možným vyšetřením je biopsie, odběr vzorků tkáně prostaty punkcí přes konečník nebo nověji přes perineum (hráz: oblast mezi řitním otvorem a pohlavním orgánem) pro histologické vyšetření vzorků pod mikroskopem s cílem rozlišit nádorové buňky od normálních a stanovit předpokládanou míru agresivity nádoru – tzv. „Gleason score“ (GS). Biopsie může být také kombinovaná s předem podstoupeným vyšetřením pomocí MR, kdy odběr vzorků tkáně se provádí podle obrazového znázornění výsledků MR (fúzní biopsie) s mnohem přesnějšími výsledky.

Další vyšetřovací metody

Pozitronová emisní tomografie – PET CTZ

Počítačová tomografie – CT

Při podezření na metastázy se používají další vyšetřovací metody ke stanovení rozsahu zasažení dalších částí těla, jako jsou: scintigrafie skeletu, počítačová tomografie (CT), případně pozitronová emisní tomografie (PET), a další inovativní metody. Výsledky všech těchto vyšetření slouží ke stanovení optimálního výběru léčby a jejího postupu.