O nadačním fondu

Motto:  „Až se chlapi začnou starat o své zdraví jako o auta, budeme mít vyhráno!“

prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.

předseda České onkologické společnosti  

Tato myšlenka vlastně stála u zrodu projektu „STK pro chlapy“. Hledali jsme spojnici mezi myšlením a chováním chlapů a jejich vztahem k vlastnímu zdraví. Proč většina z nás zajde k lékaři, až když už smlouvá o život, nebo přinejmenším o jeho kvalitu?

Nemáme čas, nechceme nikde čekat, netýká se nás to, je to zbytečné – na něco stejně umřít musíme. Naše ego nepřipouští, že bychom mohli zdravotně selhat, stydíme se…

Proti této argumentaci jsme si postavili náš vztah k autům. S vozem je třeba zajet do myčky, pak ho pěkně nablýskat, vyluxovat, sem tam pořídit nějakou vychytávku… když začne blikat výstražná kontrolka, rychle do servisu, kam ostatně jezdíme na pravidelné technické kontroly a ani nám nepřipadá nijak zvláštní, že za to opakovaně platíme. Je to pro nás něco automatického, bereme to jako potřebnou součást svého života. Již od dětství v sobě budujeme přesvědčení, že se to tak má! A to je ten KLÍČ – přijali jsme za samozřejmé, že je to nutné, že to má smysl k odhalení nedostatků!

A teď si zkuste postavit proti sobě svůj vztah ke ZDRAVÍ a k AUTU?

Pokud patříte mezi 5 % mužů, kteří chodí na preventivní prohlídky, pak Vás vítáme v komunitě „STK chlapíků“. A vy ostatní, kteří na prohlídky nechodíte a riskujete tak své zdraví i život, neváhejte a připojte se k nám – k chlapům,kteří dbají o své tělo!


Cíle

  • Realizovat osvětovou a reklamní kampaň „STK pro chlapy“ = preventivní prohlídka VČAS!
  • Vybudovat značku „STK pro chlapy“, která by se měla stát symbolem aktivního přístupu mužů k vlastnímu zdraví a zlidovět.
  • Začít otevřeně mluvit, komunikovat a porušovat TABU chlapského zdraví.
  • Provádět v České republice osvětu a podporu zdraví mužů s využitím osobního příběhu olympionika Petra Koukala, který v 25 letech překonal rakovinu varlat.
  • Vybudit a zvýraznit problematiku „mužského zdraví“ jako společenského tématu, které se bezprostředně dotýká každého z mužů, jejich blízkých a rodiny, s důrazem na závažná onemocnění mužů.

Onemocnění

rakovina varlat
věk 15 až 35 let (stovky nových případů ročně)

mužská neplodnost
věk 25 až 40 let

 

nádor prostaty
věk 50+ let
(denně zemřou 4 muži)

rakovina tlustého střeva a konečníku „kolorektální karcinom“
(ČR je dlouhodobě první na svetě ve výskytu tohoto onemocnění, každoročně přibývá asi 8 000 pacientů)

Celá řada dalších nemocí, jejichž výskyt není tak častý, mohou ohrozit váš život. Mezi ně se řadí například různá kardiovaskulární onemocněnía mnoho dalších. A tak je třeba chodit na preventivní prohlídky, kde vás prohlédnou od hlavy až k patě. Jedna návštěva lékaře může zachránit život.


Preventivní prohlídka

Zkuste si odpovědět na jednoduchou otázku: „Kdy jsem byl naposledy na preventivní prohlídce a vím vůbec, co má obsahovat ?“

Přestože každý z nás má na tuto bezplatnou prohlídku u svého praktického lékaře jednou za 2 roky zákonný nárok, využívá této možnosti pouze minimum mužské populace.

Popis všeobecné preventivní prohlídky (zaměření na muže):

  • Jedná se o soubor lékařských úkonů (anamnéza, fyzikální, laboratorní vyšetření), jejichž cílem je zhodnocení celkového zdravotního stavu, posouzení odchylek od normálu a odeslání výsledků k dalším odborným vyšetřením v případě nutnosti. Provádí se i v případě, že nemáte žádné problémy.
  • První „vstupní prevence“ má trvat nejvíce 60 minut, opakovaná preventivní prohlídka po 2 letech pak do 30 minut. Vyšetření se provádí ve všech ordinacích praktického lékaře, u kterého jste registrován.