Už v mládí jsem si vysnil, že vyhraju olympiádu v badmintonu. Vítězil jsem v juniorských turnajích, stal jsem se mistrem republiky, reprezentantem, účastníkem olympiády v Pekingu 2008. A snil jsem dál. Žil jsem prostě pod šťastnou hvězdou.

Jenže, pak jsem najednou stál v ordinaci a poslouchal doktora, jak říká: „Pane Koukale, Vy mi nerozumíte. Už na žádný trénink nepůjdete, protože máte zhoubný nádor varlete a ještě dnes Vás budeme operovat. Pak Vás čeká chemoterapie.“

Bylo mi čtyřiadvacet. Postupem času jsem zjistil, že takových je nás víc – i mladších – na první pohled silných a zdravých. Včasný nález, úspěšná léčba, víra, vůle, podpora blízkých a tvrdý trénink, to vše mě vrátilo zpět do života běžného i sportovního. Nakonec jsem si vydřel olympiádu v Londýně, kde jsem měl tu čest nést olympijskou vlajku a pak do třetice i tu v Riu.

Věřím, že má cesta u toho neskončí a dostanu se i na třetí olympiádu do Ria 2016. Taky věřím,  že díky všemu, co jsem prožil, dokážu nastartovat k životu Nadační fond Petra Koukala a jeho hlavní projekt „STK pro chlapy“. Jeho cílem je dostat co nejvíc mužů na preventivní prohlídku VČAS!

Petr Koukal

Naši partneři

STK pro chlapy

Motto:  „Až se chlapi začnou starat o své zdraví jako o auta, budeme mít vyhráno!“

prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.

předseda České onkologické společnosti 

Tato myšlenka vlastně stála u zrodu projektu „STK pro chlapy“. Hledali jsme spojnici mezi myšlením a chováním chlapů a jejich vztahem k vlastnímu zdraví. Proč většina z nás zajde k lékaři, až když už smlouvá o život, nebo přinejmenším o jeho kvalitu?

Nemáme čas, nechceme nikde čekat, netýká se nás to, je to zbytečné – na něco stejně umřít musíme. Naše ego nepřipouští, že bychom mohli zdravotně selhat, stydíme se…

Proti této argumentaci jsme si postavili náš vztah k autům. S vozem je třeba zajet do myčky, pak ho pěkně nablýskat, vyluxovat, sem tam pořídit nějakou vychytávku… když začne blikat výstražná kontrolka, rychle do servisu, kam ostatně jezdíme na pravidelné technické kontroly a ani nám nepřipadá nijak zvláštní, že za to opakovaně platíme. Je to pro nás něco automatického, bereme to jako potřebnou součást svého života. Již od dětství v sobě budujeme přesvědčení, že se to tak má! A to je ten KLÍČ – přijali jsme za samozřejmé, že je to nutné, že to má smysl k odhalení nedostatků!

A teď si zkuste postavit proti sobě svůj vztah ke ZDRAVÍ a k AUTU?

Pokud patříte mezi 5 % mužů, kteří chodí na preventivní prohlídky, pak Vás vítáme v komunitě „STK chlapíků“. A vy ostatní, kteří na prohlídky nechodíte a riskujete tak své zdraví i život, neváhejte a připojte se k nám – k chlapům,kteří dbají o své tělo!

Cíle

  • Realizovat osvětovou a reklamní kampaň „STK pro chlapy“ = preventivní prohlídka VČAS!
  • Vybudovat značku „STK pro chlapy“, která by se měla stát symbolem aktivního přístupu mužů k vlastnímu zdraví a zlidovět.
  • Začít otevřeně mluvit, komunikovat a porušovat TABU chlapského zdraví.
  • Provádět v České republice osvětu a podporu zdraví mužů s využitím osobního příběhu olympionika Petra Koukala, který v 25 letech překonal rakovinu varlat.
  • Vybudit a zvýraznit problematiku „mužského zdraví“ jako společenského tématu, které se bezprostředně dotýká každého z mužů, jejich blízkých a rodiny, s důrazem na závažná onemocnění mužů.

Onemocnění

rakovina varlat

věk 15 až 35 let
(stovky nových případů ročně)

mužská neplodnost

věk 25 až 40 let

nádor prostaty

věk 50+ let
(denně zemřou 4 muži)

rakovina tlustého střeva a konečníku „kolorektální karcinom“

(ČR je dlouhodobě první na svetě ve výskytu tohoto onemocnění, každoročně přibývá asi 8 000 pacientů)
Celá řada dalších nemocí, jejichž výskyt není tak častý, mohou ohrozit váš život. Mezi ně se řadí například různá kardiovaskulární onemocněnía mnoho dalších. A tak je třeba chodit na preventivní prohlídky, kde vás prohlédnou od hlavy až k patě. Jedna návštěva lékaře může zachránit život.

Preventivní prohlídka

Zkuste si odpovědět na jednoduchou otázku: „Kdy jsem byl naposledy na preventivní prohlídce a vím vůbec, co má obsahovat ?“

Přestože každý z nás má na tuto bezplatnou prohlídku u svého praktického lékaře jednou za 2 roky zákonný nárok, využívá této možnosti pouze minimum mužské populace.

Popis všeobecné preventivní prohlídky (zaměření na muže):

  • Jedná se o soubor lékařských úkonů (anamnéza, fyzikální, laboratorní vyšetření), jejichž cílem je zhodnocení celkového zdravotního stavu, posouzení odchylek od normálu a odeslání výsledků k dalším odborným vyšetřením v případě nutnosti. Provádí se i v případě, že nemáte žádné problémy.
  • První „vstupní prevence“ má trvat nejvíce 60 minut, opakovaná preventivní prohlídka po 2 letech pak do 30 minut. Vyšetření se provádí ve všech ordinacích praktického lékaře, u kterého jste registrován.

Místa ošetření

1. Ordinace všeobecných praktických lékařů

  • Všeobecnou preventivní prohlídku jako součást pravidelného sledování Vašeho zdravotního stavu, poskytuje všeobecný praktický lékař, u kterého jste registrováni. V dětském a dorosteneckém věku obvykle lékař své pacienty k vyšetření zve. V dospělosti musí na své zdraví každý myslet sám!

2. Soukromá zdravotnická zařízení

  • Preventivní prohlídku mimo ordinace praktický lékařů poskytují také soukromá zdravotnická zařízení. Tato služba je však PLACENÁ dle sazeb jednotlivých zařízení a rozsahu nadstandardních služeb.