„Větší koule nejsou vždycky výhra aneb koroze palivové nádrže.“

Rakovina varlat postihuje většinou muže ve věkové skupině 15–40 let – čili v tom nejlepším věku, kdy máš pocit, že tě nemůže vůbec nic ohrozit. Až do chvíle, kdy si všimneš, že jedno z tvých varlat je tak nějak jiné, např.: tužší, větší, má na sobě hrbolek nebo bulku, kterou jsi dříve nenahmatal. Samo o sobě na dotek bolestivé není, zato tě může bolet břicho nebo záda a můžeš se cítit unavený.

Nádorem varlat v České republice onemocní přes 500 mužů ročně.

Určitě si říkáš, že to není moc a že ty to „štěstí“ mít nebudeš. Ale pokud chceš mít parádní bourák, musíš mu poskytnout výborný servis. Nejlepším servisákem si můžeš být ty sám, když si pravidelně jedenkrát za měsíc systematicky prohmatáš varlata

Jak na servis?

Nejlépe po teplé sprše či vaně si varlata zkontroluj nejprve zrakem. Je úplně normální, že jedno visí trochu níž, ale od oka odhadneš, jestli jsou přibližně stejně velká. Následně jedno z nich uchop oběma rukama tak, že ze zadní strany budou ukazováček s prostředníčkem a zepředu, proti nim budou tlačit palce. Jemným prohmatáváním postupuj od dolního pólu k hornímu. U horního pólu zjistíš, že tato oblast je citlivější. To je také v pořádku. Stejně postupuj i u druhého varlete. Tvým hlavním úkolem je odhalit co nejdříve případnou změnu ve struktuře varlat. Pokud nenalezneš žádný hrbolek, změnu tuhosti nebo velikosti varlete, můžeš si blahopřát – palivová nádrž tvého bouráku žádnou korozí netrpí. V jakémkoliv jiném případě rozhodně neváhej a běž do specializovaného servisu – k urologovi.