„Únik chladicí kapaliny nepodceňuj. Když tvoje nádržka netěsní, vyraz do servisu!“

Inkontinence čili nechtěný únik moči může potkat v podstatě každého, jak veterána, tak novější model. A rozhodně to není nic, za co by ses musel stydět! Když se rozhlédneš kolem sebe, zhruba každý čtvrtý chlap nad 40 let řeší stejný problém jako ty. Riziko inkontinence se sice zvyšuje s věkem, ale často postihuje i mladé chlapy v plné síle, kteří mají za sebou třeba operaci prostaty. Pokud chceš inkontinenci předejít, měl by ses udržovat ve formě, nekouřit a vyhýbat se dlouhodobé fyzické námaze.

Jak to na sobě poznáš?

Existuje více druhů úniku moči a každý se projevuje trochu jinak. Pokud ti uzávěr povolí ve chvíli, kdy se směješ, kašleš nebo zvedáš těžké věci, nejspíš ses setkal se stresovou inkontinencí. Jestliže ale míváš náhlou potřebu si odskočit a občas se ti stane, že to nestihneš, jedná se o inkontinenci urgentní, které se jinak říká také „hyperaktivní močový měchýř“. Tyto dva typy se často objevují právě po chirurgických zákrocích v oblasti podvozku.

JAK NA SERVIS?
Nejlepší, co můžeš udělat, je zajít co nejdřív do autorizovaného servisu k praktickému lékaři nebo urologovi. Ten tě důkladně prohlédne, aby vyloučil riziko rakoviny prostaty. A podle toho, jak moc ti kapalina uniká, rozhodne, jak máš postupovat dál. Buď ti poradí speciální cviky na posílení pánevního dna (a pozor, vedlejším efektem může být i vyrýsování břišních svalů!), předepíše léky nebo doporučí operaci. V každém případě tě pošle do lékárny, aby sis pořídil speciální inkontinenční pomůcky, díky kterým už se nebudeš muset bát nečekaných příhod. Kdyby se ti ale z nějakého důvodu do lékárny nechtělo, pomůcky si můžeš anonymně objednat i přes internet.