„Zadřený motor aneb cukr v palivu“

Když ignoruješ výměnu olejového filtru, dříve nebo později se zanese a motoru hrozí zadření. Stejné je to s cukrem v krvi, nefunguje-li jeho „odfiltrování“ inzulínem, hromadí se v krvi a způsobuje cukrovku. Pokud se o cukrovce nedozvíš včas, hrozí ti nevratná zdravotní poškození. OK, ale chlap a cukrovka říkáš si?! Ta mi nehrozí, ještě přeci nejsem starej dědek! Na věku už bohužel vůbec nezáleží! O cukrovce se dnes právem hovoří jako epidemii 21. století. Jen v ČR jí trpí více než 800 000 lidí a většina z nich se o ni přičinila špatnou životosprávou – alkohol, tučná jídla, nedostatek pohybu – obezita – cukrovka.

Problém s cukrovkou je, že dlouho nebolí, máš „jenom“ vyšší hladinu cukru v krvi. Klidně 5 nebo 7 let, právě tak dlouho totiž v průměru trvá, než je českému cukrovkáři nemoc diagnostikována. U mnoha pacientů je přitom v tu chvíli už bohužel pozdě a projeví se u nich některé ze závažných komplikací diabetu – retinopatie (nevratné poruchy zraku), nefropatie (poruchy ledvin) nebo neuropatie, což je rozsáhlé poškození nervové soustavy, projevující se mnoha symptomy od poruch erekce až po infarkt myokardu.

I v případě prevence cukrovky tak jednoznačně platí, že by každý měl znát svou hladinu cukru v krvi, která je klíčovým indikátorem onemocnění. Znáš tu svou?!

Jak na servis?

Také hladinu cukru v krvi ti změří a sdělí tvůj praktický lékař každé dva roky v rámci preventivní prohlídky.