Blog

Robert Rodriguez — filmař, který nepotřebuje kameramana ani střihače

Dnes už kultovní nezávislý filmař Robert Rodriguez chtěl od začátku točit autorské filmy, nad nimiž bude mít absolutní kontrolu. Aby vůbec sehnal peníze na svůj průlomový kousek El Mariachi, neváhal se přihlásit jako pokusná osoba na testování léků. Mexická střílečka za sedm tisíc dolarů, které si tímhle originálním způsobem Rodriguez vydělal, zaujala producenty z Columbia Pictures do té míry, že film uvedli do distribuce a nabídli režisérovi smlouvu na jeho příští film Desperado.

exaský rodák, který dobyl Hollywood

V jádru Rodriguez vždycky byl a stále je velké dítě. Ve svých filmech si rád hraje s nejnovějšími filmařskými triky, což ale vůbec neznamená, že stojí několik milionů dolarů. Naopak, spíš na nich ušetří. Většinu svých snímků točí pod záštitou vlastního studia Troublemaker. Vše si dělá po svém a nenechá si od nikoho nic diktovat. Aby například mohl uvést autora původního komiksu Franka Millera jako spolurežiséra filmu Sin City, vystoupil z Asociace amerických filmařů, jejíž regule to zakazovaly. Definitivně se tak vzdal šancí na získání Oscara, což frajersky okomentoval slovy, že o tu ošklivou zlatou sošku beztak nikdy nestál.

Mistr svého řemesla

Při natáčení má Rodriguez vždycky vše absolutně pod kontrolou. Od prvních skečů po poslední digitální trik. Stará se totiž nejen o režii, ale i o scénář, střih nebo kameru. Občas si k filmu dokonce složí i hudbu. Drtivou část práce navíc zvládne v garáži svého rodinného domu v Austinu, kterou proměnil v malé filmové studio vybavené těmi nejlepšími digitálními technologiemi. Díky tomu mohl například při natáčení Sin City strávit celý den pilováním jednoho jediného záběru před zeleným plátnem. A na snímku samotném je tahle mravenčí práce zatraceně vidět. Vedle natáčení filmů si ale Rodrieguez nedávno splnil i další sen o nezávislosti a spustil vlastní televizní stanici El Rey. Ta vysílá především seriály, které vznikají pod jeho taktovkou a na motivy jeho filmů.
 
Text: Izabela Nováková / Foto: digitaltrends.com