Blog

Navštívit urologa ani trochu nebolí

To, že máte chřipku nebo angínu, poznáte velice snadno. Rakovina varlat je sice mnohem nebezpečnější nemoc, ale v začátcích ji není zase až tak snadné odhalit. Těžko pochopitelné přitom je, že ačkoli se více než dvě třetiny chlapů v ČR bojí, že onemocní rakovinou, na preventivní prohlídky chodí pouhá čtvrtina mužské populace. Přečtěte si, v jakých případech se za urologem vydat a proč se při vyšetření není čeho bát.

K prvotním příznakům rakoviny většinou patří neobvyklé zvětšení varlete, které ani nemusí bolet, stejně jako nebolestivá „zatvrdlina“ v této oblasti. Neměli byste proto podceňovat preventivní samovyšetření, jež zvládnete v klidu sami doma. Pokud jste nahmatali něco podezřelého nebo cítíte bolest ve varleti, tříslech či podbřišku, měli byste se rozhodně vydat za lékařem.

Za hodinu to máte odbyté

V rukou urologa se nemusíte cítit komfortně, ale vězte, že je na svou práci zvyklý. Diskrétně prohmatá a ultrazvukem vyšetří šourek i varlata, trvá to jen pár minut. Pak vám odebere krev, aby určil hladinu některých hormonů, provádí se i rentgenové vyšetření plic. Celkově byste neměli na prohlídce strávit víc než hodinu. Může se ale stát, že se nepříjemné podezření potvrdí. V takovém případě vás čeká skoro okamžitě operace. Postižené varle odeberou, aby na něm pak během následujícího týdne provedli histologický rozbor. Projdete také CT vyšetřením, budou vám sledovat hladinu hormonů v krvi. Asi za týden se rozhodne, co se bude dít dál. Někdy postačí chodit na pravidelné kontroly, v horších případech je potřeba podstoupit chemoterapii.

Povzbudivou informací je, že většina takových záležitostí končí šťastně, a to i v případě, že se s léčbou začalo poměrně pozdě. Samozřejmě ale platí, že v čím ranějším stadiu se na nemoc přijde, tím větší je šance na vyléčení. Přidejte se proto k pouhým 26 % českých mužů, kteří absolvují alespoň jedno z preventivních onkologických vyšetření prostaty, tlustého střeva, varlat nebo kůže dostatečně často.

Text: Zuzana Košutová / Ilustrační foto: express.co.uk