Blog

Muži po čtyřicítce nejčastěji bojují s infarktem a diabetem

Pokud zrovna nemáte nějaké dědičné choroby projevující se již od dětství, nejspíš se v prvních třech dekádách svého života potkáváte s doktory jen výjimečně. S blížící se čtyřicítkou už se ale u mužů obvykle začínají hlásit první zdravotní problémy. Pojďme se tedy podívat, co všechno byste si měli začít kontrolovat poté, co oslavíte čtyřicáté narozeniny, abyste mohli za deset let v plné síle slavit i ty padesáté.

Srdce bije na poplach

Když už máte mít po čtyřicítce srdce v ohrožení, ať je to raději v souvislosti s nějakou novou krásnou neznámou než kvůli infarktu. Muži jsou v oblasti kardiovaskulárních chorob ohroženi až třikrát více než ženy. Přitom o této zdravotní hrozbě často nevědí, takže je ani nenapadne jít k lékaři. Právě proto jsou v tomto případě preventivní prohlídky tak důležité. Lékaři vám změří cholesterol a tlak, a pokud se objeví odchylky, navrhnou vám změnu životního stylu, případně předepíšou léky. Kardiovaskulárním problémům můžete předcházet zdravým životním stylem a vyváženým jídelníčkem s malým obsahem soli. Velký vliv na vaše srdce má také konzumace alkoholu a kouření. Nepodceňujte ani genetické predispozice. Jestliže byl někdo z rodičů či prarodičů stižen infarktem, měli byste si na své srdce dávat o to větší pozor.

Rakovina útočí

Zvládnout střední věk, na to musí mít chlap pořádné koule.Muži by proto měli pravidelně sledovat stav svých varlat, jestli se jedno z nich nezvětšuje nebo jestli se na něm nevytvoří bulka. Opět doporučujeme vydat se alespoň jednou za dva roky na preventivní prohlídku. Ačkoli na vyšetření prostaty byste měli chodit už v mladším věku, kolem čtyřicítky hrozba rakoviny ještě vzrůstá. Pozor byste si v tomto věku měli dát i na nebezpečí vzniku rakoviny plic. To obzvlášť platí pro silné kuřáky. Abyste měli jistotu, že je všechno v pořádku, zajděte si na preventivní rentgen hrudníku. Podceňovat není radno ani rakovinu střev, zvlášť pokud jíte hodně uzenin a minimum zeleniny. Ve chvíli, kdy máte ve stolici krev, trpíte pocitem neúplného vyprázdnění, rychle hubnete nebo vám celkově není zrovna dobře, spěchejte na preventivní vyšetření.

Cukrovka číhá za rohem

Všichni toužíme po sladkém životě, ale toho cukru zase nesmí být moc, zvlášť pak v krvi. Diabetes druhého typu bývá po čtyřicítce jednou z nejčastěji projevených nemocí. Propuknutí nemoci hrozí především u lidí, kterým už byla dříve změřena vyšší hladina cholesterolu nebo vyšší krevní tlak. Čtyřicátníci, zvlášť pak ti s nadváhou, by proto měli jít alespoň jednou ročně na kontrolu cukru v krvi. Jako prevenci opět doporučujeme zdravý životní styl, především pak častý pohyb a vyváženou stravu.

Text: Zuzana Košutová / Ilustrační foto: sharecare.com