Blog

Mick Jagger měl svou kapelu vždycky pod kontrolou

Kapela The Rolling Stones se proslavila především rebelskou pověstí a životním stylem sex, drogy a rokenrol. Za to, že v hudebním byznysu vydržela přes padesát let, ale vděčí především excelentním manažerským schopnostem svého frontmana Micka Jaggera. Ačkoli na pódiu vždycky připomínal neřízenou střelu, jakmile z něj slezl, stal se z něj mazaný obchodník, který má celý ten cirkus kolem Valících se kamenů dokonale pod kontrolou.

Sir Michael Phillip Jagger (šlechtický titul mu byl udělen v roce 2003) se narodil za druhé světové války v britském Kentu. Už jako dítě se nerad podřizoval autoritám. Jeho spolužáci například vzpomínají, jak si to po škole vykračoval v úzkých džínách, ačkoliv měli nařízenou přísnou uniformu. V osmnácti vystupoval po lokálních barech, ale jeho exhibicionismus v upjatém hrabství chápal jen málokdo. Naštěstí našel spřízněnou duši v kamarádovi z dětství Keithu Richardsovi, a když pak společně potkali na jednom z koncertů kytaristu Briana Jonese, The Rolling Stones byli na světě.

Byznysmen v rebelském hávu

Ačkoli talentovaný byznysmen se v něm v pozdějších letech nezapřel, Mickova snaha o studium účetnictví v Londýně brzy vzala zasvé. S parťáky se přestěhoval do bytu ve čtvrti Chelsea, kde společně žili i skládali hudbu. Když pak na jednom z koncertů producent z Decca Records viděl, jak fanynky z Micka šílí, rozhodl se se skupinou podepsat kontrakt. Do roka byli Stouni na špičce hitparády a dál už ten příběh všichni známe.

Rozpočet v malíčku

Spousta úspěšných kapel se léta nechala okrádat manažery, promotéry koncertů a dalšími vykuky, kteří se kolem showbyznysu vždycky točili. Stouni ale měli výhodu, že Mick Jagger to s penězi díky studiu účetnictví odjakživa uměl a rozhodl se vzít finance kapely do svých rukou. Postupně přišel se systémem, kdy na začátku každého turné vytvoří společnost, ve které se shromažďují veškeré příjmy (sponzorské dary, vstupenky, oblečení, prodej desek atd.). Na konci šňůry se pak všechno spočítá, vyúčtuje a výtěžek si její aktéři spravedlivě rozdělí.

Z bouřliváka jogínem

Mick uměl vzít pevně do rukou nejen fungování kapely, ale nakonec i svůj zhýralý život. Když mu bylo něco kolem čtyřicítky, uvědomil si, že nezřízeným životem zhuntované tělo už nezvládá tolik co zamlada. Aby se dostal do formy, vysadil alkohol, začal běhat, pustil se do kickboxu i do jógy. Všechny jeho děti (Mick je osminásobný otec) se o něm dnes vyjadřují jako o skvělém tátovi, dokonce i jedna z jeho bývalých manželek Jerry Hallová připustila, že je skvělý táta i přítel, akorát mizerný manžel.

Text: Zuzana Košutová / Foto: BBC.com