Blog

Elon Musk: workoholik, který chce kolonizovat vesmír

Podnikatel, miliardář, inženýr, ale především vizionář, inovátor a vynálezce, jenž svými nápady mění svět, to všechno je rodák z Jihoafrické republiky Elon Musk. Navíc všem obyčejným lidem dokazuje, že jít za svým snem se vyplatí a že když máte věci pod kontrolou, můžete se rozletět až ke hvězdám.

Neměl vždy na růžích ustláno

V dětství se Elon zhlédl v počítačích a moderních technologiích. Už ve dvanácti letech naprogramoval svou první počítačovou hru, a tak nebylo divu, že se rozhodl pro studium fyziky a ekonomie. Pustil se i do doktorátu, ale toho po dvou dnech nechal. Prý aby měl čas na podnikání. Než se mu ale povedl první pořádný obchod, živil se i uklízením a během studií si vystačil s jedním dolarem na den. Pak však navrhl mapovací portál Zip2 a posléze internetový platební systém PayPal. Ten mu přinesl potřebný kapitál pro další projekty.

Muž mnoha tváří

Po úspěšném prodeji PayPalu se Musk pustil do uskutečňování dalších nápadů. A že jich nebylo málo. Zmiňme například společnost zabývající se výzkumem a lety do vesmíru SpaceX, automobilku Tesla, jež se specializuje na elektromobily, firmu Hyperloop vyvíjející model superrychlé dopravy pomocí speciálních kapslí či neziskovou organizaci OpenAL, zaměřenou na výzkum umělé inteligence a nebezpečí, která od ní lidstvu mohou hrozit.

Život je o pádech a vzestupech

Elon sám poznamenává, že ne vždycky se mu dařilo. Automobilka byla několikrát před krachem a letům společnosti SpaceX se také nepodařilo napoprvé odstartovat. Své firmy musel v období krize dotovat a sám se dostával do červených čísel. Musk to však nebere jako prohru, ale jako impuls k větší snaze, jako poučení do budoucnosti.

Peníze až na posledním místě

Říkáte si, že to beztak všechno dělá jen pro peníze… Ale ona to tak docela pravda není. Musk například za vedení automobilky Tesla bere jeden jediný dolar ročně. Údajně je 83. nejbohatším člověkem na zemi. Čím víc peněz ale má, tím víc jich investuje do věcí prospěšných celému lidstvu. Třeba se díky němu jednou přestěhujeme na Mars, jak vždycky snil.

Text: Markéta Veselá / Foto: teslamagazin.sk