Blog

Co čeká mužské tělo, když udeří padesátka

Padesáté narozeniny znamenají pro muže důležitý mezník. Zatímco ženský přechod je ve společnosti velké téma, o tom mužském se zase tolik nemluví. Mnoho lidí proto třeba ani netuší, že mužské tělo provází řada změn, které souvisejí i s větší náchylností k některým chorobám.

Zdravotní potíže po padesátce souvisejí mimo jiné s úbytkem testosteronu, který mužům způsobuje například psychické problémy či snižování potence. Nelze ale všechno svádět jenom na nízkou hormonální hladinu, lví podíl na změnách naší zdravotní kondice hraje i životní styl. Stres, sedavé zaměstnání a špatné stravovací návyky jsou zpravidla spouštěčem vážných onemocnění.

Rakovina, cukrovka a jiné velké strašáky

Jestliže jste se před lety o tyto nemoci mohli zajímat jen povrchně, po padesátce byste na ně měli zaměřit svou pozornost a nepodcenit preventivní vyšetření. Mezi nejčastější onkologická onemocnění patří rakovina střeva, prostaty a u kuřáků i rakovina plic.

Rakovina prostaty je pak nejčastějším zhoubným nádorem u mužů. Z každých sto tisíc mužů se tento nádor ročně objeví asi u sedmdesáti z nich. Je také druhou nejčastější příčinou úmrtí mužů na zhoubný nádor v České republice.

Co by vás mělo také trápit s úderem padesátky, zejména pokud jste kuřák, je rakovina plic. Tato nemoc propuká většinou až po 20 až 30 letech kouření. Průměrný věk, ve kterém k onemocnění dochází, je proto 55–60 let.

U obézních jedinců s vysokým cholesterolem a tlakem často po padesátce propuká také diabetes druhého stupně. Jenom za posledních dvacet let u nás vzrostl počet diabetiků 2. typu o 65 %.

Pozor na řídnutí kostí

V případě padesátníků se často začíná o slovo hlásit osteoporóza, což je řídnutí kostí způsobené odvápněním, často mylně přisuzované pouze ženám. Zvýšená konzumace alkoholu, dědičné dispozice a nízká hladina testosteronu jsou pro vznik této nemoci přímo ideální předpoklady. Preventivní vyšetření a případné rychlé zahájení léčby může znamenat záchranu před komplikovanou zlomeninou.

Nálada jde ke dnu

Krizi středního věku dříve řešili muži po pětatřicítce, dnes se posouvá směrem k padesátce. Pravda je, že vlivem mnoha faktorů — odchod dětí z domova, zhoršující se sexuální život a pocit vyprázdnění — se člověk může dostat až do opravdové deprese. Není náhoda, že statistiky hovoří o zvýšeném počtu sebevražd u mužů v tomto citlivém věku. Muži končí svůj život dobrovolně čtyři- až pětkrát častěji než ženy, kolem padesátky obzvlášť. Proto ani psychické problémy nepodceňujte a raději zajděte k psychologovi.

V padesáti se můžete velmi snadno udržet ve výborné kondici, už na tom ale musíte trochu zapracovat. K tomu, abyste se v dobrém zdraví mohli těšit na dalších pár dekád, stačí nechat si pravidelně kontrolovat svůj zdravotní stav, omezit cigarety, alkohol a přejídání, přidat pohyb a vyhýbat se stresu.

Autor: Zuzana Košutová. Foto: medicalnewstoday.com