Blog

Ben Affleck – hezoun, který se pevně usadil v režisérské židli

Když se před pár lety začalo v Hollywoodu proslýchat, že se Ben Affleck chystá režírovat, dost lidí si ťukalo na čelo. Jak by tenhle hezoun z akčních filmů a dojáků typu Pearl Harboru mohl udržet pod kontrolou tak složitý mechanismus, jakým je filmový plac? Ben jim všem zavřel pusu. Do dnešních dnů má jako režisér na kontě čtyři výborné filmy a pátý se chystá natáčet příští rok.

Už první film, Gone, baby, gone, který vznikl pod jeho taktovkou, zaujal filmové kritiky a vzbudil otázky, kde se v Affleckovi ten ryzí talent vzal a proč tak dlouho ztrácel čas hraním v průměrných filmech. Až s fenomenálním thrillerem Argo, v němž si střihl i jednu z hlavních rolí, si vysloužil uznání nejen filmařů, ale i akademické poroty. Film dostal Oscara za nejlepší snímek roku. A jakkoli má Affleck za sebou teprve pár režisérských počinů, nebojí se netradičních postupů a svůj štáb má absolutně pod kontrolou. Například při natáčení pouličních nepokojů v Argu neváhal dát několika komparzistům do ruky šestnácti- a osmimilimetrové kamery, aby pořídili maximálně autentické záběry.

Ben Affleck perfektně zvládá hrát hlavní role, režírovat, a to si ještě ke snímkům Gone, baby, gone, Město a Pod rouškou napsal i o scénář. O tom, že vůbec není špatný scenárista, nakonec svědčí i fakt, že za svůj první scénář k filmu Dobrý Will Hunting, na kterém pracoval s kamarádem z dětství Mattem Damonem, si vysloužil právě svého prvního Oscara. Ben Affleck na sobě zkrátka celý život soustavně pracuje a je vidět, že svou kariéru drží pevně v rukou a sám určuje její směr. Když prý poprvé usedal do režisérského křesla, bylo mu jasné, že musí pracovat dvakrát tak tvrdě než ostatní. Bedlivě se však připravuje i na své filmové role, přestože si jich za život střihl už přes padesát. Kvůli roli Batmana například nabral na 104 kg a nepřetržitě patnáct měsíců tvrdě trénoval. A jak bude vypadat výsledek jeho snažení, se dozvíme za pár měsíců v kinech.

Autor: Izabela Nováková. Foto: collider.com