Motto:  „Až se začnou chlapi starat o své zdraví, jako o auta, tak máme vyhráno!“

prof.MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.

předseda České onkologické společnosti 

Tato myšlenka vlastně stála u zrodu našeho projektu „STK pro chlapy“. Hledali jsme linku mezi myšlením, chováním chlapů a vztahu ke svému zdraví. Proč většina z nás „zajde“ k lékaři, až když už smlouvá o život nebo kvalitu jeho života ?

Nemáme čas, nechceme nikde čekat, mně se to netýká, je to zbytečné – stejně na něco umřu. Naše „mačo“ ego nepřipouští, že bych mohl zdravotně selhat, stydím se … ?

Proti této argumentaci jsme si postavili náš vztah k autu. Je třeba zajet do myčky, pak pěkně nablýskat, vyluxovat, sem tam pořídit nějakou vychytávku … když začne blikat výstražná kontrolka, rychle do servisu, kam ostatně jezdíme na pravidelné technické kontroly a nepřijde nám ani moc divné, že za to platíme opakovaně peníze. Je to pro nás automatické, bereme to jako potřebnou součást našeho života. Máme již od dětství vybudovanou paměťovou stopu, že se to tak má! A to je ten KLÍČ = přijali jsme, že je to nutné, že to má smysl k odhalení nedostatků!

A teď si zkuste postavit proti sobě Váš vztah ke svému ZDRAVÍ a AUTU?

Jestli jste v 5 % mužů, co chodí na preventivní prohlídku, tak Vás vítáme v komunitě „STK chlapíků“.

Cíle

 • Vybudovat značku „STK pro chlapy“, která by se měl stát logem a symbolem aktivního přístupu ke svému zdraví a „zlidovět“.
 • Popularizovat tuto značku přes osobní prožitek v rámci vybraných sportovních a kulturních akcí.

 • Začít otevřeně mluvit, komunikovat a porušovat „TABU chlapského zdraví“.

 • Vybudit a zvýraznit problematiku „mužského zdraví“ jako společenského tématu, které se dotýká bezprostředně každého z mužů, blízkých, rodiny, s důrazem na závažná onemocnění mužů.
 • Realizovat osvětovou a reklamní kampaň „STK pro chlapy“ = preventivní prohlídka VČAS!
 • Pod značkou „STK pro chlapy“ vytvořit silnou komunitu mužů (jako u žen např.: „AVON pochod“), kteří podporují a hlásí se k tomuto projektu. Na základě registrace jednotlivých členů (připravujeme STK kartu) nabídnout pro tuto komunitu zajímavé sportovní, kulturní či jiné akce, kde jako „STK partička“ budou členové moci čerpat benefity partnerů (věrnostní program) např.:
získání předplatného na vybrané deníky či časopisy,
volný vstup na ligová fotbalová utkání přes speciální vchod „STK pro chlapy OPEN“,
v rámci vybraných hudebních festivalů možnost využít „STK pointu“ (informace, promoaktivity partnerů …),
pravidelné losování STK karet na webových stránkách o vouchery na speciální preventivní prohlídky mužů.

Preventivní prohlídka

Zkuste si odpovědět na jednoduchou otázku: „Kdy jsem byl naposledy na preventivní prohlídce a vím vůbec, co má obsahovat ?“

Přestože každý z nás má zákonný nárok na tuto prohlídku zdarma u svého praktického lékaře jednou za 2 roky, využívá této možnosti pouze minimum mužské populace.

Popis všeobecné preventivní prohlídky (zaměření na muže):

 • Jedná se o soubor lékařských úkonů (anamnéza, fyzikální, laboratorní vyšetření), jejichž cílem je zhodnocení celkového zdravotního stavu, posouzení odchylek od normálu a odeslání výsledků k dalším odborným vyšetřením v případě nutnosti. Provádí se i v případě, že nemáte žádné problémy.
 • První „vstupní prevence“ má trvat nejvíce 60 minut, opakovaná preventivní prohlídka po 2 letech pak do 30 minut. Vyšetření se provádí ve všech ordinacích praktického lékaře, u kterého jste registrován.

Místa ošetření

1. Ordinace všeobecných praktických lékařů

 • Všeobecnou preventivní prohlídku jako součást pravidelného sledování Vašeho zdravotního stavu, poskytuje všeobecný praktický lékař, u kterého jste registrováni. V dětském a dorosteneckém věku obvykle lékař své pacienty k vyšetření zve. V dospělosti musí na své zdraví každý myslet sám!

Preventivní prohlídka je ZDARMA!

2. Soukromá zdravotnická zařízení

 • Preventivní prohlídku mimo ordinace praktický lékařů poskytují také soukromá zdravotnická zařízení. Tato služba je však PLACENÁ dle sazeb jednotlivých zařízení a rozsahu nadstandardních služeb.
 • V rámci partnerství a podpory našeho fondu jsme začali spolupracovat se společností Santé s.r.o., prvním nestátním zdravotnickým zařízením v České republice, které funguje na principu sítě s více než 1800 smluvními partnery. Společnost Santé v rámci spolupráce s Nadačním fondem vytvořila speciální preventivní prohlídku pod názvem „STK pro chlapy“, zaměřenou na mužské zdraví a nejčastější civilizační choroby vyskytující se u mužů.